Urođene anomalije kod novorođenčadi se uspešno leče, ali uslov za to je dijagnostifikovanje problema na vreme. Dečiji hirurg primarijus dr Vesna Milojković Marinović, otkriva da se ovakve anomalije mogu uočiti još u trudnoći, kao i kako se leče.
Hirurgija urođenih anomalija sistema za varenje koje nastaju dok je beba u stomaku, najčešće se izvodi hitno, u prvim satima nakon rođenja. U čak 95 odsto slučajeva, problemi se uspešno rešavaju, ali je važno otkriti problem na vreme i izvesti operaciju u pravom trenutku.
Najčešća su urođena oboljenja sistema za varenje, ali nisu retki ni srčane i bubrežne anomalije, koji mogu da budu opasne po život. Na odeljenju neonatalne hirurgije, na Institutu za majku i dete “Dr Vukan Čupić”, godišnje se obavi oko 400 ovakvih intervencija.
“To je hitna hirurgija, gde ponekad u kratkom periodu morate posumnjati o čemu se radi, uraditi dijagnostiku i ući u operacionu salu, pri čemu su minuti bitni. U retkim slučajevima operacija se može planirati nekoliko dana ili čak nedelju unapred”, kaže načelnica odeljenja prim. dr sci. Vesna Milojković Marinović, specijalista dečje hirurgije i akademski specijalista neonatalogije.
Koje urođene anomalije kod novorođenčeta se najčešće operišu?
– Najčešće su operacije ingvinalne kile i slepog creva. One se ubrajaju u rutinske, ali postoje slučajevi kada postaju izuzetno zahtevne i komplikovane. Osim toga, česte su atrezije creva i jednjaka, gastrohize, omfalokele, teratomi, akutni volvolus, megakolon, anomalije žučnih kanala…
Koja stanja su najhitnija?
– Jedno od najurgentnijih stanja je akutni volvulus creva, odnosno uvrnuće creva oko vaskularne peteljke. Prvi znak ovog problema jeste da dete povraća žutu ili zelenu tečnost. Mora se reagovati najkasnije u roku od šest sati, jer ako se zakasni, radi se takozvana masivnu resekciju creva, odnosno odsecanje dela creva koje je puklo. To može da dovede do rizika od nastanka sepse i sindroma ultrakratkog creva.
Šta za kratko vreme lekar mora da uradi kada stigne hitan slučaj?
– Lekar mora da izvrši kompletan pregled novorođenčeta, posumnja na neko oboljenje i primeni odgovarajuću dijagnostiku. To može da bude ultrazvuk, kontrasna radiografija, magnetna rezonanca trbuha ili skener. Nije retkost da žene ne znaju da postoji problem sa bebom sve dok se ne porode, jer nisu pregledane adekvatnim ultrazvukom ili ginekolog nije prepoznao problem. Zbog toga je to za njih jako traumatično iskustvo.
Koje anomalije se mogu otkriti u trudnoći, kada postoji adekvatna dijagnostika i stručnost lekara?
– Neke anomalije se mogu otkriti vrlo rano, već u drugom trimestru trudnoće. Na primer, gastrohiza je defekt prednjeg trbušnog zida gde su deo creva ili želuca van trbušne duplje, što se na ultrazvuku pre rođenja vrlo jasno vidi. Urođeni tumori koji mogu da postanu maligni, ili su bizarne veličine pa mogu iskrvariti, takođe se rano dijagnostikuju.
Kada se problem otkrije tokom trudnoće, kako izgleda dalji postupak?
– Na prenatalnom konzilijumu, ginekolozi, pedijatri, urolozi i neonatalni hirurzi zajedno pregledaju ultrazvučne nalaze. Ukoliko se potvrdi postojanje anomalije, trudnice se najčešće prebacuju u “Narodni front”, na odeljenje za rizične trudnoće. Odmah po rođenju, bebe se transportuju na Institut za majku i dete, gde je ekipa lekara uvek spremna da reaguje u ovakvim slučajevima.
Koje operativne tehnike se koriste kada su u pitanju novorođenčad?
– Većina operacija se radi bez vidljivog reza, transanalno. Postoje dve priznate operativne tehnike koje se koriste u svetu. To su transanalni pristupi, gde se sve radi kroz analni otvor, što su tehnike po autorima Svensonu i Ortegi. Institut “Dr Vukan Čupić” može da se pohvali da sa uspehom izvodi obe tehnike i postoji višedecenijsko iskustvo u ovoj oblasti hirurgije.
Nakon intervencije, koliko traje oporavak beba i koliko se zadržavaju na lečenju?
– U zavisnosti od težine stanja, dete može da se zadrži u Institutu od dva dana, do dve nedelje, ali u težim slučajevima, i po nekoliko meseci. To zavisi od osnovnog oboljenja i od brzine oporavka.
Koja teška anomalija se leči sa uspehom?
– Za pacijenta sam imala devojčicu kojoj je prvog dana života otkriven prekid u kontinuitetu creva na tri nivoa, što predstavlja komplikovanu formu atrezija i malrotacije creva. Operacija je bila jako teška, ostala je sa 40 centimetara tankog creva, što je minimum za normalan život. Sada devojčica ima 15 godina i nema nikakvih tegoba. To je najveća nagrada za jednog hirurga.
Koji su najčešći uzroci anomalija koje se operišu u prvim danima života?
– Tačan uzrok se, nažalost, ne može uvek sa sigurnošću utvrditi. Ponekad su anomalije genetski uslovljene, dok u nekim slučajevima zloupotreba alkohola i droga može da poveća rizik od ovakvog stanja.
Izvor: Yumama